75 Rocznica Marszu Śmierci

Utworzono dnia 03.02.2020

75. rocznica Marszu Śmierci w Pomieczynie

2 lutego w Pomieczynie odbyły się już po raz szósty uroczystości upamiętniające Marsz Śmierci. Wśród przybyłych gości znaleźli się m. in. przedstawiciele władz samorządowych : starosta powiatu kartuskiego – pan Bogdan Łapa, wójt gminy Przodkowo – pan Andrzej Wyrzykowski oraz wójt gminy Szemud- pan Ryszard Kalkowski.

Uroczystości rozpoczęto Mszą św., której przewodniczył ks. Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Następnie zaprezentowano spektakl ,,Pomieczyno in memoriam”, który  przygotowali mieszkańcy Pomieczyna, stowarzyszenie Rodzina Kolpinga wspólnie z ks. Henrykiem Zielińskim. Reżyserem spektaklu był pan Jerzy Stachurski. Oparta na relacjach świadków i   wspomnieniach inscenizacja poruszyła wszystkich. Nastrój dodatkowo  potęgowały efekty świetlne i muzyczne. Uroczystości w kościele zakończył występ scholi ,,Pro Deo”. Dzieci zaśpiewały ,,Przekażmy sobie znak pokoju”, a  wszyscy obecni podali sobie ręce.

Po przedstawieniu uczestnicy uroczystości udali się na parafialny cmentarz. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze na Mogile Ofiar Stutthofu. Dalsze uroczystości odbyły się w budynku Szkoły Podstawowej im. ks. Bronisława Szymichowskiego . Tutaj odbyła się projekcja filmu ,,Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie” oraz poczęstunek.