Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi w Pomieczynie Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi w Pomieczynie

83-305 Pomieczyno, ul. Kartuska 14, tel. 58 681 50 20

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Utworzono dnia 08.09.2019
Czcionka:

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Bronisława Szymichowskiego rozpoczęli Mszą św. Ksiądz proboszcz Henryk Zieliński jak zwykle przygotował dla dzieci pytania dotyczące ich nastawienia do nauki. Chętnych , którzy zadeklarowali systematyczne i pilne uczenie się różnych przedmiotów było dużo , teraz trzeba będzie sprostać tym deklaracjom.

Gdy wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej tradycyjnie odśpiewano ,,Mazurka Dąbrowskiego” i pierwszy raz zainaugurowano rok szkolny odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie głos zabrała pani K. Kąkol, która przypomniała o wydarzeniach z września 1939r. Osiemdziesiąt lat temu dzieci polskie nie poszły do szkół, bo rozpoczęła się II wojna światowa. Na terenie Pomorza i Kaszub Niemcy prowadzili wojnę ze szczególnym okrucieństwem , bo uważali te ziemie za historycznie niemieckie. Najpierw przystąpili do zbiorowych egzekucji w ramach akcji inteligencja, która polegała na wymordowaniu ludzi wykształconych. W wyniku tej akcji został zamordowany m. in. proboszcz naszej parafii ks. Bork. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach żeby w porę reagować na zło. Musimy również być wdzięczni tym, dzięki którym to zło zostało zniszczone. Gdyby nie było takich ludzi jak Bronisław Szymichowski – patron naszej szkoły , który od samego początku zaangażował się w walkę z wrogiem , być może nie byłoby nas i wolnej Polski.

Następnie głos zabrała pani Violetta Karnowska – dyrektor szkoły. Powitała uczniów i ich rodziców. Życzyła sukcesów w nauce  i dobrych relacji w gronie kolegów i koleżanek. Potem przedstawiła wychowawców poszczególnych klas i nowych nauczycieli. W tym roku języka niemieckiego oraz języka angielskiego w klasach Vb i VI  uczyć będzie pani Sylwia Witos, biologii , chemii i przyrody- pani Monika Hrycyk. Powitano nowe panie gromkimi oklaskami.

Po uroczystości w szkole delegacja uczniów poszła na cmentarz gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na Mogile Ofiar Marszu Śmierci i grobie ks. Bronisława Szymichowskiego.

GALERIE:

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020