Uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 27.04.2018

W tym roku obchodzimy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jesteśmy dumni, że Polacy  jako pierwsi w Europie dostrzegli słuszność wprowadzenia trójpodziału władzy w swoim państwie. Niestety brak patriotyzmu, zachłanność sąsiednich mocarstw i słabość władzy królewskiej przyczyniły się do tragedii naszej ojczyzny. Mimo postępowych reform, jakie wprowadzała Ustawa Rządowa nasz kraj chylił się ku upadkowi.

Ostatnie lata Rzeczypospolitej przedstawili uczniowie klasy V, którzy pod opieką pani Anny Kąkol przygotowali przedstawienie o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mogliśmy zobaczyć Katarzynę II, Fryderyka II z Prus i cesarza Austrii Józefa II, którzy knuli spisek przeciwko Polsce. Nasz król Stanisław August Poniatowski czytając tekst konstytucji był dumny z tego , że wreszcie wprowadzamy reformy, tak bardzo potrzebne naszej ojczyźnie. W przedstawieniu wystąpiła również szlachta, która nie potrafiła wyrzec się swoich przywilejów dla dobra kraju.

Podczas przedstawienia wystąpił chór, który pod opieką pani Marii Krauza zaśpiewał piękne patriotyczne pieśni . Uczniowie z klasy VII i II gimnazjum zatańczyli poloneza – taniec który przypomina o dawnej szlacheckiej Rzeczypospolitej.

Patriotyczną dekorację przygotowała pani Anna Wierzbicka.

Konstytucja III Maja

Utworzono dnia 27.04.2018, 14:43