W Polsce Kazimierza Wielkiego

Utworzono dnia 12.03.2017

9 marca odwiedzili naszą szkołę rycerze z bractwa Kerin. Tym razem przypomnieli nam o czasach Kazimierza Wielkiego. W postać ojca wielkiego władcy wcielił się Krystian  Okrój z klasy IV. Szaty królewskie i korona bardzo się naszemu młodszemu koledze spodobały. Żal , że musiał przekazać władzę królewską ,,swojemu dużemu synowi” , widać było w oczach Krystiana do końca przedstawienia. Kazimierzem Wielkim był Marcin Haase . Rycerze przygotowując się do przedstawienia nie przewidzieli , że ,,nasz Kazimierz Wielki” jest bardzo wysoki i szaty , które przygotowali były dla niego troszeczkę za małe. Pierwszą żonę ostatniego Piasta  - Aldonę zagrała Amelka Czerwionka. Arcybiskupem  Janisławem, który udzielił im ślubu była Paulina Mroszczyk z klasy III.

Nasz władca zasłynął głównie jako ten, który ,,zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. Nakazał budować w Polsce wiele zamków, miasta otaczał murami obronnymi. Był sprawiedliwy wobec poddanych, bronił chłopów przed samowolą możnych. Założył pierwszy w Polsce uniwersytet – Akademię Krakowską. Dzięki tej uczelni młodzi chłopcy, którzy chcieli pogłębiać wiedzę nie musieli wyjeżdżać za granicę.  Niestety mimo czterech małżeństw Kazimierz Wielki nie pozostawił po sobie męskiego potomka i po nim na tron w Polsce wstąpił jego siostrzeniec Ludwik Andegaweński.