Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szkoła Podstawowa w Pomieczynie Szkoła Podstawowa w Pomieczynie

83-305 Pomieczyno, ul. Kartuska 14, tel. 58 681 50 20

Warsztaty z panią psycholog

Utworzono dnia 12.03.2017
Czcionka:

W lutym odwiedziła naszą szkołę pani psycholog Ewelina Kożyczkowska. Jednego dnia odbyły się pogadanki na temat cyberprzemocy i bezbiecznego korzystania z Internetu. W tych zajęciach wzięli uczniowie klas gimnazjalnych i klasy VI SP. Pani Ewelina przedstawiła charakterystykę cyberprzemocy oraz sposoby radzenia sobie z tym zjawiskiem.  Cyberprzemoc  to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania.

W przypadku, kiedy dziecko padnie ofiarą cyberprzemocy, ważne jest udzielenie mu wsparcia psychologicznego, a równocześnie – zadbanie np. o zablokowanie ośmieszających publikacji lub krzywdzących materiałów (w tym celu należy skontaktować się z administratorem serwisu, w którym zostały opublikowane). Wcześniej jednak należy zabezpieczyć dowody – mogą to być, w zależności od sytuacji: zrzuty ekranu, SMS-y z pogróżkami, zapis rozmów z komunikatorów internetowych lub czatowych, obraźliwe maile. Mogą one pomóc w zidentyfikowaniu sprawcy. Jeśli doszło do przestępstwa, należy o sprawie poinformować policję. Podobnie należy postąpić, jeśli sprawca pozostaje nieznany, policja może uzyskać dostęp do billingów telefonicznych lub logów z serwera administratora serwisu pozwalające na zidentyfikowanie go. Wsparcie psychologiczne w przypadkach cyberprzemocy i porad dotyczących rozwiązywania problemów z nią związanych można znaleźć również u konsultantów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.

Uczniowie klas młodszych – IV i V SP wzięli udział w warsztatach , których głównym problemem była agresja. Najpierw dzieci wspólnie wykonały plakat  , który pokazywał złość oraz jaki ona ma na nas wpływ. Potem pani Ewelina poprzez różne ćwiczenia pokazała uczniom jak radzić sobie ze złością, żeby nie szkodzić nikomu z naszego otoczenia. Warsztaty bardzo się wszystkim spodobały. Serdecznie dziękujemy pani Ewelinie Kożyczkowskiej z PPP w Kartuzach za ciekawe zajęcia.