Wycieczka klasy V i VI do Sztutowa

Utworzono dnia 14.10.2018

Dnia 28 września uczniowie klasy V i VI wraz z paniami K. Kąkol, T. Socha i K. Adamczyk pojechali na wycieczkę do Sztutowa. Celem głównym wyjazdu było zapoznanie się z przyczynami powstania i warunkami panującymi w nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Pan przewodnik opowiedział nam , że obóz został założony już 2 września 1939r. Niemcy założyli go po to żeby ,,rozwiązać kwestię polska na terenie Pomorza Gdańskiego”. Już od pierwszych dni wojny przybywały tutaj transporty Polaków i Żydów. Były one tak liczne , że obóz trzeba było stale powiększać. Z czasem przywożono jeńców z całej Europy. Przechodziliśmy przez bramę obozu przed którą jeńcy musieli stać po kilkanaście godzin na baczność zanim wpuszczono ich do środka. Zwiedzaliśmy baraki obozowe, gdzie oglądaliśmy różne pamiątki pozostawione przez więźniów, salę szpitalną, stołówkę, łaźnię. Dowiedzieliśmy się o tym jak przeprowadzano bezpośrednią akcję zagłady w komorze gazowej. W salach muzealnych pan przewodnik opowiadał nam o ,,Marszu Śmierci” , który jest nam bliski ponieważ związany jest z Pomieczynem. Oglądaliśmy trasy ,,Marszu Śmierci”, czytaliśmy relacje świadków. Wycieczka była dla nas dobrą lekcją historii, która mocno zapadła nam w pamięci.

Sztutowo

Utworzono dnia 14.10.2018, 11:18