Budynek szkolny w Pomieczynie wybudowano około 1872 r. Od tego czasu aż do 1918 r. przez szkołę przewinął się cały szereg nauczycieli niemieckich polskiego pochodzenia oraz rodowitych Niemców, którzy w mniejszym lub większym stopniu spełniali rolę germanizatorów. Po odzyskaniu niepodległości pierwszym polskim nauczycielem był Bernard Chmielecki. Po rozpoczęciu okupacji hitlerowskiej szkoła była czynna tylko przez siedem miesięcy, a następnie ją zamknięto. Szkołę ponownie uruchomiono w roku 1945. Od samego początku była to szkoła 7-klasowa, w której uczyło trzech nauczycieli. W następnych latach liczba nauczycieli wzrosła do pięciu. Na przestrzeni wielu lat liczba uczniów wahała się od 100 do 120 rocznie. Od roku 1973, w wyniku utworzenia szkół gminnych, w Pomieczynie została szkoła 4-klasowa, a dzieci były dowożone do Przodkowa. Natomiast w roku 1982 utworzono szkołę 8-klasową. W latach 1989 - 1991 na miejscu starej szkoły wybudowano obecnie stojący budynek szkolny. W wyniku reformy oświaty w roku 1998 powstał Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Pomieczynie.

W październiku 2001 r. rozpoczęto wstępne prace nad budową sali gimnastycznej (zalanie fundamentów). Dnia 15 września 2005 r. nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego i zawieszenie wiechy. Budowę sali - trwającą od czerwca 2005 r. - ukończono w kwietniu 2006 r. W maju i czerwcu 2006 r. zostały przeprowadzone prace nad termomodernizacją budynku szkoły. Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej następuje dnia 25 września 2006 r.