Patron Szkoły

Patronem szkoły  od 14 maja 2019 r. jest ks. Bronisław Szymichowski.

Bronisław Szymichowski urodził się  29 kwietnia  1916 roku w Ręboszewie.  Pochodził z rodziny chłopskiej. Naukę rozpoczął w szkole powszechnej w Smętowie, kontynuował w gimnazjum w Kartuzach oraz w Kościerzynie. Po zdaniu matury wstąpił do Wojska Polskiego.  Od 1938 roku kontynuował naukę w Seminarium Duchownym w Pelplinie.

W czasie II wojny światowej  był członkiem Tajnej Organizacji Wojskowej ,,Gryf Kaszubski”  , a później ,,Gryf Pomorski”. Jako porucznik, pseudonim „Rąb” ( niektóre źródła podają Romb) , pełnił funkcję komendanta w Chmielnie.  Po wkroczeniu Sowietów w marcu 1945 roku został aresztowany i osadzony w łagrze.

Po powrocie do Polski kontynuował studia w seminarium duchownym w Pelplinie, gdzie w 1948 roku otrzymał święcenia kapłańskie.  Od 1957r. do 1990r. był proboszczem parafii w Pomieczynie.

Od 1990 roku, jako ksiądz emeryt – rezydent, mieszkał na plebanii w Pomieczynie. Zmarł  6 marca  1995r.  Jego grób znajduje się na naszym  cmentarzu parafialnym. Mieszkańcy Pomieczyna ceniąc zasługi księdza Bronisława Szymichowskiego uznali, że będzie on najlepszym Patronem Szkoły Podstawowej w Pomieczynie.

Patron Szkoły

Utworzono dnia 09.02.2021, 11:54