"Oko w oko z niepełnosprawnością"

Utworzono dnia 16.03.2023

6 marca trzy uczennice z klas 6 i 8 (Magda, Karolina, Maria) reprezentowały naszą szkołę podczas gali rozdania nagród w konkursie plastycznym „Oko w oko z niepełnosprawnością”.  Na konkurs wpłynęły aż 83 prace z 13 szkół powiatu kartuskiego. Przy tak olbrzymiej konkurencji prace naszych uczennic nie zdobyły tym razem nagrody, jednak dziewczęta otrzymały podziękowania za udział w konkursie. Podczas wydarzenia pod patronatem Starosty Kartuskiego 250 zaproszonych uczniów miało okazję zapoznać się projektem społecznym „NADzwyczajni – oko w oko z niepełnosprawnością” realizowanym przez grupę uczennic z Technikum nr 2 w Kartuzach, poświęconym łamaniu stereotypów na temat postrzegania osób z niepełnosprawnościami. Dziewczęta mogły osobiście poznać gościa specjanego, Dominikę Kasińską, uczestniczkę programu Down The Road, która opwiadała o swoich doświadczeniach oraz życiu osób z zespołem Downa, ich trudnościach, perspektywach i możliwościach. Wysłuchały również relacji z życia codziennego podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Stężycy i Środowiskowego Domu Samopomocy, które przybyły na spotkanie wraz ze swoją opiekunką p. Hanną Stencel. Pani Hanna opowiadała o idei wolontariatu, do którego bardzo zachęcała wszystkich obecnych. Nasze uczennice wzięły też udział w quzie dotyczącym wiedzy na temat niepełnosprawności, w którym zdobyły 10 miejsce przy ok. 200 innych uczestników.

Mamy nadzieję, że udział w takich wydarzeniach uwrażliwi uczniów naszej szkoły na potrzeby i postrzeganie bez uprzedzeń osób z niepełnosprawnościami, a w przyszłości zainspiruje do aktywności i podejmowania działań integracyjnych z lokalną społecznością w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Utworzono dnia 16.03.2023, 07:35